Czerniak - co warto wiedzieć ?

Autor:

Według statystyk sporządzonych na podstawie badań przeprowadzonych w 2005 roku: w Polsce tylko u ok. 28% chorych na nowotwory stwierdzono całkowity powrót do zdrowia, gdy w USA liczba ta wynosiła 65%. Ta rażąca różnica jest skutkiem zaniedbań i braku świadomości społecznej.

Badania profilaktyczne nie są odpowiednio promowane, skutkiem czego mało osób z nich korzysta. Ponadto nasza wiedza na temat nowotworów i metod diagnostycznych jest niewielka. Jak pokazują badania przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych jest w stanie zaobserwować u siebie niepokojące objawy dzięki informacjom zawartym w internecie, prasie czy telewizji. W przypadku przeciętnego polskiego obywatela jest to prawie niemożliwe, ponieważ brakuje odpowiednio rozpowszechnionych treści poruszających ten temat. Sporą barierą do pokonania są uprzedzenia i mity, jakie krążą na temat diagnozowania i walki z nowotworami. To znacznie zmniejsza nasze szanse na wczesne rozpoznanie choroby i skuteczną walkę z nią.

Czerniak – dlaczego jest tak niebezpieczny?

Wśród nowotworów czerniak złośliwy odznacza się tym, że bardzo dobrze ukrywa swoją obecność. Bo skąd możemy wiedzieć, że ta plamka to czerniak a nie przebarwienie? Nie możemy wiedzieć, dopóki nie zostaniemy przebadani specjalistycznym sprzętem. I choć czerniak stanowi zaledwie 1% nowotworów występujących u człowieka, jest istotnym problemem onkologicznym oraz dermatologicznym ze względu na wysoką umieralność. Od kilkudziesięciu lat można bowiem zaobserwować dynamiczny i ogólnoświatowy wzrost zachorowalności na tę chorobę. Czerniak dotyka zwłaszcza osoby stosunkowo młode, w przedziale wiekowym 30-50 lat.

Problem potwierdzają statystyki. Liczba zachorowań na czerniaka skóry w Polsce w latach 1982-2002 w przypadku mężczyzn wzrosła o 12 tysięcy. W tym samym czasie liczba zgonów spowodowanych tą przypadłością w przypadku mężczyzn wzrosła o 200 tysięcy, natomiast wśród kobiet – o 250 tysięcy. Widać zatem wyraźnie, że pomimo ogromnego postępu w medycynie, lekarze nadal borykają się z takim problemem, jakim jest czerniak. Jedynie bardzo wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na skuteczną kurację.

Wiele jest czynników, które mogą wpływać na rozwój choroby. Są nimi między innymi:

  • promieniowanie ultrafioletowe;

  • środki chemiczne;

  • wirusy HPV i HIV;

  • zaburzenia genetyczne;

  • migracje ludności i związana z nimi zmiana ekspozycji społecznej (np. przeprowadzka ze Szwecji do Autralii).

 

Edukacja dla pacjentów i specjalistów.

Od kilku lat Polacy coraz chętniej korzystają z usług kosmetyczek i fizjoterapeutów, poprawiają swoją urodę w gabinetach medycyny estetycznej. Właśnie specjaliści z tych dziedzin mają największą szansę, aby zwrócić w trakcie zabiegów uwagę na niepokojące zmiany na skórze. Dlatego nasza akcja edukacyjna w postaci wykładów i konsultacji skierowana jest nie tylko do pacjentów, ale również do specjalistów, kosmetyczek, lekarzy, fizjoterapeutów. Uzupełnianie wiedzy na temat zagrożeń, czynników ryzyka oraz najnowszych metod diagnostycznych jest jedną z dróg do poprawy smutnych statystyk. – podkreśla Paulina Pyka z Face&Body Institute, organizatora akcji „Rak nie boli. Badaj się i żyj!” W trakcie studiów przyszłe kosmetyczki uzyskują wiedzę na temat działania promieni UV na skórę i wpływu na nowotwory skóry. W programie studiów znajdują się zarówno wykłady jak i ćwiczenia z doświadczonymi dermatologami. Każde dodatkowe szkolenie, spotkanie z onkologiem czy psychologiem to doskonały pomysł na uzupełnienie wiedzy zarówno dla kosmetyczek jak i fizjoterapeutów – przekonuje Izabela Załęska, kosmetolog, dziekan w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Kosmetologia jest nauką rozwijająca się niezmiernie szybko, a w trakcie studiów nie sposób poruszyć wszystkie aspekty związane z chorobami skóry. Szczególnie ważną sprawą jest umiejętne prowadzenie rozmowy z pacjentem. Dlatego w części akcji skierowanej do specjalistów będziemy mówić o tym, w jaki sposób przekazywać informacje pacjentowi, jak komunikować się z nim skutecznie, aby zachęcić go do działania w przypadku takiej konieczności - informuje neuropsycholog Małgorzata Budny z firmy Holi.  

Nowoczesne metody diagnostyczne

Nie każdy pacjent wie, że w obecnych czasach lekarz dysponuje dodatkowymi możliwościami diagnozowania znamion skórnych. Przy tym szczególnie podkreślić należy nieinwazyjność tych metod. Dermatoskopia czy nowocześniejsza SIA-scopia wspomagają proces diagnozowania zmian skórnych. Ta ostatnia metoda wykorzystuje spektrofotometrię. Polega ona na analizie ilości promieni emitowanych przez głowicę i pochłanianych lub odbijanych przez różne składowe skóry. Otrzymany na ekranie obraz pokazuje lekarzowi ilość i rozkład barwnika w naskórku, skórze właściwej, ilość i rozkład hemoglobiny (tym samym naczynia) oraz strukturę włókien skóry. Pokazuje więc rzeczy niewidoczne nie tylko nieuzbrojonym okiem, ale i kamerą dermatoskopu. Pozwala ocenić ewentualny wzrost danej zmiany skórnej w głąb. Można ponadto diagnozować przy jego pomocy rozrosty pozbawione barwnika, a cechujące się nowotworowym typem wzrastania ilości patologicznych naczyń typowych dla raka podstawnokomórkowego i czerniaków. Taki bezpieczny i skuteczny sposób diagnozowania pozwala na obserwację znamion w dłuższym okresie. Obraz przechowywany na płytce czy w komputerze może być porównywany z późniejszymi badaniami i oceniany pod względem  zachodzących zmian.

Więcej informacji znaleźć można na stronach:
www.raknieboli.pl

raknieboli

Aktualizowane: 23.11.2011

Autor

Gabinet specjalizujący się w zabiegach z zakresu niechirurgicznej medycyny estetycznej i kosmetyki klasycznej. Instytut powstał ponad10 lat temu przy wsparciu jednego z najlepszych brytyjskich specjalistów medestetyki, dr Elisabeth Dancey,a dziś zalicza się do najściślejszej krakowskiej czołówki.

Dotyczące tematu

Transparentny Lekarz